Leczenie sportowców, urazy sportowe i choroby zwyrodnieniowej stawów.

Ćwiczenia kręgosłupa lędźwiowego

Ćwiczenie 1: ustaw się w pozycji na kolanach, klęk podparty. Napnij mięśnie brzucha wypchnij kręgosłup piersiowy jak najbardziej do góry jednocześnie wypychając głowę w dół, miednicę podwiń do przodu. Wytrzymaj 3 sekundy starając się utrzymywać jak najgłębszy grzbiet. Powróć do pozycji wyjściowej. Pamiętaj o napięciu mięśni brzucha.

Ćwiczenie 2: ustaw się w pozycji na kolanach, klęk podparty. Napnij mięśnie brzucha, starając się trzymać tułów w jednej linii, jak najbardziej poziomo. Mając zablokowane ramiona w stawach łokciowych wypchnij klatkę piersiową w stronę podłogi, cofając maksymalnie barki.  Utrzymaj pozycję 2 sekundy, następnie wypchnij barki do przodu, podnosząc klatkę do góry. Utrzymaj pozycję dwie sekundy, następnie wróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie 3: ustaw się w pozycji na kolanach, klęk podparty, pięty złączone.

Z klęku podpartego zegnij kolana i stawy biodrowe tak, by dotknąć pośladkami pięt. Ręce wyciągnij jak najdalej w przód, mobilizując łopatki. Wytrzymaj 10 sekund. Wróc do pozycji wyjściowej

Wady postawy to plaga naszych czasów. Ma je prawie każdy, kto większość czasu w pracy spędza przed komputerem, a nie znajduje czasu na odpowiednie ćwiczenia. 

Najpoważniejszą wadą postawy, bedąca już jednostką chorobową, jest skolioza.